Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Виставка об’єднала різноманітні документи, інформації, світлини тощо, надані Чернігівським обласним історичним музеєм імені Василя Тарновського, головою правління Чернігівського обласного об’єднання єврейських громад та організацій (одночасно голова правління Чернігівської міської єврейської громади) Семеном Бельманом та викладачем Академії Державної пенітенціарної служби України Аллою Попружною.
Відомості, надані історичним музеєм – це статистичні дані щодо кількості євреїв в Україні (більше 2,7 млн чол.) напередодні Другої світової війни, початку Голокосту (організація нацистами таборів смерті, масові розстріли євреїв та представників інших національностей айнзатцгрупами СС) та історія появи на території України так званих Бабиних Ярів тощо.
Семен Бельман передав безцінні об’єкти: диплом та медаль Праведника світу, ряд світлин та матеріали, пов’язані з поверненням із забуття імен тих українців, які спасали євреїв, надаючи їм притулок та їжу, а також список тих, кого сьогодні називають «Праведник світу. Україна». Вагомий внесок в організацію виставки було зроблено Аллою Попружною, яка значний час займається зазначеною вище тематикою й передала матеріали про спасіння родиною Попружних Песі Мішуліної тощо.
На виставкових стендах презентовані документи, що перебувають на зберіганні в Державному архіві Чернігівської області – розпорядчі документи встановленої на тимчасово окупованій території України нацистської влади (звернення польового коменданта до населення із зазначенням необхідності усім євреям старше 14 років носити білу пов’язку з синьою зіркою Давида, щодо початку знищення євреїв й закриття їх приватних підприємств), витяги з довідок щодо масових розстрілів євреїв у містах Чернігові у листопаді 1941 року, Щорс, Короп, Корюківка, Новгород-Сіверський, Сосниця, с. Варва, с. Погорільці Холминського району у листопаді 1942 року, с. Берестовець Комарівського району у листопаді 1941 року, с. Піски Бахмацького району в березні 1943 року, складених після вигнання нацистських окупантів.
Також презентовані друковані першоджерела, це, в першу чергу, газети «Деснянська правда» та «Тхия», на шпальтах яких розміщено статті про Праведників світу – мешканців Чернігівської області – про родину Ананенків, Попружних та інших.
На початок
На початок