Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Документи першого розділу розповідають про окупаційну політику Третього Райху в Україні у 1941-1944 роках. Тут, зокрема, містяться об'яви, оголошення, накази та агітаційні матеріали нацистської влади, а саме: об'яви про обов'язковий перепис населення (1941 р.), оголошення польового коменданта м. Кременчук про здачу місцевим населенням у комендатуру протягом 5 днів усіх радіоприймачів (1941), Пам’ятка про нагальні завдання в роботі голів районів і міст (голів волостей і старост сіл) (1942 р.).
У центральній частині розділу представлено архівні документи та матеріали періодичних видань, що розповідають про створення нацистською владою на теренах Полтавщини низки концентраційних таборів та жахливі умови перебування у них радянських військовополенених. Про долі приречених в’язнів свідчать особові фільтраційні справи військовополонених Червоної армії, тогочасні світлини, витинки з місцевих періодичних видань «Зоря Полтавщини», свідчення очевидців та ін.
У другому розділі містяться документи про трагічні долі сотень тисяч молодих людей, які у період Другої світової війни опинилися на чужині, на примусових роботах передовсім у Німеччині. Найбільш інформативні документи цього напрямку – фільтраційні справи та листи остарбайтерів. Представлені документи є різними, в залежності від обставин та часу їх написання. Листи невільників Третього Райху, зокрема, свідчать, що остарбайтерів активно використовували як німецькі, так і радянські ідеологи. Досить інформативними і цінними джерелами у площині здійснення злочинів окупаційною владою на місцях є хронологічні довідки, складені сільрадами Полтавської області у 1944-1945 роках. Доповнюють текстові документи світлини найбільших зруйнованих міст - Полтави та Кременчука. Організатори виставки під час заходу прагнули підкреслити, що документи Другої світової війни - цінне і неупереджене джерело для об’єктивного пізнання минулого. І Україна у цій страшній війні постраждала чи не найбільше серед інших колишніх республік СРСР. Основне гасло документальної виставки «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Документальна виставка підготовлена на виконання Указу Президента України №99/2019 від 3 квітня 2019 року «Про відзначення у 2019 році Дня пам'яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистів з України». Виставка складається із двох головних розділів, містить 67 документів, з них 20 текстових.
Виставка підготовлена на основі документів Центрального державного кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України, Державного архіву Полтавської області, архіву СБУ в Полтавській області.
На початок
На початок