Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Центральний державний архів громадських об’єднань України та Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного презентують виставку документів Національного архівного фонду «Народний Рух України: від громадської ініціативи до політичної сили», присвячену 30-й річниці Народного Руху України.
Мета заходу полягає в інформуванні громадськості про документальні джерела щодо ролі і місця Народного Руху України у відновленні незалежності нашої держави та розбудові демократичних основ державотворення, а також про зародження та становлення громадянського суспільства в Україні, уособленням якого був Народний Рух України на зламі 1990-х років.
Відвідувачі виставки матимуть змогу крізь призму архівних документів простежити складний шлях трансформації Народного Руху України від масової громадсько-політичної організації до провідної політичної партії. Зокрема, процес створення Народного Руху України відтворюватимуть Статут і Програма, стенограма та організаційні матеріали Установчого з’їзду 8–10 вересня 1989 року, вітальні телеграми до його учасників від громадських організацій з усього світу.
Оглядаючи експозицію, відвідувачі перенесуться у доленосні для українського народу події 1991 року і матимуть змогу оцінити значущу роль Народного Руху України в них, а саме у проголошенні Акта про незалежність України 24 серпня та проведенні Всеукраїнського референдуму 1 грудня.
Документи розповідатимуть про організовані Рухом масові суспільно-політичні акції – «живий ланцюг» між Києвом і Львовом, присвячений річниці проголошення дня Злуки УНР і ЗУНР, святкування 500-ліття українського козацтва на Запоріжжі, підняття на щоглі біля будівлі Київської міської ради національного синьо-жовтого прапора, де були присутні понад 100 тисяч киян і гостей столиці України з різних регіонів тощо.
На виставці вперше демонструватимуться оригінали документів Народного Руху України: членський квиток та посвідчення учасника Установчого з’їзду, ухвали та друковані видання керівних органів Руху і його місцевих осередків та ін.
Відвідувачі стануть учасниками реконструкції процесу перетворення документального надбання політичної партії у складову Національного архівного фонду – від моменту надходження на зберігання в архів до ознайомлення з ним усіх, хто цікавиться історією Народного Руху України зокрема та історією Української держави загалом.
Під час відкриття виставки вперше буде презентований фонозапис виступів учасників Установчого з’їзду Народного Руху України та демонструватимуться маловідомі фотодокументи.
На початок
На початок