Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України

Проведення V з'їзду Спілки архівістів України (САУ)

21 жовтня 2009 р.


21 жовтня 2009 р. об 11.00 у приміщенні Солом'янської райдержадміністрації (просп. Повітрофлотський, 41, м. Київ) буде проведено V з'їзд Спілки архівістів України (САУ) за квотою 1 делегат від 30 членів місцевих осередків Спілки.

САУ створено у 1991 р. як добровільну незалежну всеукраїнську громадську творчу організацію, що об'єднує архівістів, істориків, документознавців, інших громадян на основі спільних інтересів задля реалізації статутних завдань. Вона покликана сприяти розвитку архівної справи в Україні, задоволенню й захисту соціальних, наукових, творчих, національно-культурних та інших спільних інтересів її членів.

Виконуючи статутні завдання, Спілка веде видавничу, виставкову та міжнародну діяльність, підтримує тісні творчі контакти з об'єднаннями істориків-архівістів Росії, Білорусі, Польщі, Угорщини, Канади, Румунії, прагне до взаємовигідного спілкування та участі в розробці спільних проектів.

Щорічно відбуваються робочі зустрічі представників САУ з іноземними колегами. Серед найбільш резонансних результатів міжнародної співпраці Спілки слід відзначити: отримання Держархівом Хмельницької області двох грантів посла США в Україні для ліквідації наслідків пожежі у Кам'янець-Подільському архіві та проведення міжнародного семінару-практикуму за участі українських, американських та польських фахівців-реставраторів (2004, 2005 рр.), доповідь заступника Голови САУ на Міжнародному конгресі архівів у Відні (2004 р.), першу українсько-угорську Міжнародну конференцію архівістів "Актуальні проблеми створення довідкового апарату архівів та дослідження архівної україніки й архівної гунгаріки" (м. Ужгород, Закарпатська область; 2005 р.), участь делегації українських архівістів у роботі XVI Міжнародного конгресу архівів "Архіви, управління та розвиток: відображення майбутнього суспільства" (м. Куала-Лумпур, Малайзія; 2008 р.), що стала можливою за підтримки Державного комітету архівів України.

Практика міжнародної архівної співпраці сприяє ефективному обміну досвідом, зокрема, з таких важливих для всієї світової архівної спільноти питань як інформатизація галузі, формування баз даних, захист державних інтересів у галузі використання ретроспективної інформації, підготовка архівних довідників та наукових видань. Спільні проекти з іноземними колегами допомагають виявляти та поповнювати фонди українських держархівів документами зарубіжної україніки, - документами, що з об'єктивних причин історичного розвитку України опинилися на території інших держав. Таким чином копії унікальних документів стають доступними для української громадськості. Зі свого боку, українські архівісти також сприяють виявленню в українських архівах документів зарубіжної полоніки, гунгаріки, росіки тощо.

Активно працюють окремі регіональні осередки САУ. Так, за участі членів місцевого осередку Спілки у Закарпатській області підготовлено та видано перший в Україні збірник архівних документів про Карпатську Україну (2009 р.), за рахунок румунської сторони українською та румунською мовами видано Перелік фондів Державного архіву Закарпатської області (2004 р.). У рамках домовленостей Рівненської обласної організації Спілки архівістів України з Генеральним консульством Польщі у Львові видано друком науковий збірник "Волинь історична" (2007 р.), наразі готується наступний випуск видання.

Згідно зі Статутом, з'їзд проводиться кожні чотири роки. У програмі цьогорічного з'їзду буде розглянуто звіт Голови правління Спілки архівістів України, звіт контрольно-ревізійної комісії, проведено вибори Голови правління та урочисто відкрито документальну виставку "Від з'їзду до з'їзду". Виставка розкриває вікопомні події в історії архівної системи, починаючи від витоків архівного будівництва у 1917 р., стан, проблеми і перспективи галузі на сучасному етапі, а також діяльність Спілки архівістів та її регіональних осередків зі збереження документальної культурної спадщини. У рамках з'їзду буде також показано фрагменти кінодокументів з історії становлення Спілки, що зберігаються у Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного.

З'їзд покликаний стати новим етапом у діяльності САУ. Планується активізувати роботу з розширення мережі місцевих осередків, культурно-масової, пропагандистської та міжнародної діяльності Спілки, внесення змін до Статуту, піднесення творчої активності членів САУ, забезпечення соціального захисту архівістів, удосконалення виробничих відносин у трудових колективах, створення госпрозрахункової групи та книжково-журнального видавництва, подати клопотання перед Президентом України про надання Спілці архівістів України статусу "національної".

Протягом свого життя майже кожен громадянин звертається до архіву з особистих питань. Тож архівна справа – важлива всенародна справа, і вступивши до лав Спілки архівістів України, двері до якої відкриті для всіх, краєзнавці, науковці та інші шанувальники минувшини можуть посприяти збереженню архівної спадщини України.

У роботі з'їзду планується участь Голови Верховної Ради України В. М. Литвина, Віце-прем'єр-міністра України І. В. Васюника, Міністра культури та туризму України В. В. Вовкуна, делегатів на з'їзд від кожного регіону України, представників ЦК профспілки працівників державних установ, відповідальних працівників центральних та галузевих державних архівів, апарату Держкомархіву, почесних гостей, представників засобів масової інформації.


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ -
Романович Світлана Володимирівна
тел. 273-30-54, 8-097-14-90-493
sromanovich@archives.gov.ua

На початок
На початок